В навечерието на един от най-светлите празници – Коледа, с моя верен другар се отправихме на ново пътешествие. Търсехме място, на което да се потопим в духа на предстоящите празници. Нашият избор бе Коледният базар в град Букурещ, Румъния.

Вероятно сте чували за него, ако не сте го посещавали, се надявам с тази статия да събудя желанието ви да го направите – определено си заслужава.

Коледните базари се провеждат в редица Европейски градове, превърнаха се в традиция, която зарежда посетителите си с емоция и дарява вълшебство.

Пътищата бяха слабо натоварени, пътуването мина спокойно, в смях и закачки се озовахме в Русе. За наша изненада, преминаването на Дунав мост беше бързо. Таксата за преминаване по него е 4 лева за лек автомобил. Трябва да се заплати и винетка за пътуването из Румъния, но веднага след граничната проверка има пунктове, от които може да се закупи такава, а също и да обмените пари, ако е необходимо. Разстоянието от Дунав мост до Букурещ е около 60 км.

Базарът се провежда на площада на Конституцията, пред сградата на парламента, която е втората най-голяма сграда в света след тази на Пентагона. Наподобява немските коледни базари. В него са разположени дървени сергии с красиви ръчно изработени предмети и орнаменти. В дните до 26 декември, 130 дървени къщички на занаятчии, градски творци и местни производители очакват своята публика с голямо разнообразие от сезонни продукти, кулинарни деликатеси, играчки, сувенири, ръчно изработени предмети, козметика и дрехи. Очите ни се спряха на красивите играчки от керамика, бродирани тъкани, предмети на занаятите от дърво и кожа, маски, интересни бижута, музикални инструменти, икони, традиционни носии, ръчно рисувани румънски сувенири и коледни играчки.

Силно впечатление ми направи добрата организация на събитието.Имаше изградени 4 входа и изхода,  навсякъде бе разпределена охрана и бяха разположени достатъчно екотоалетни.

Хора от различни страни се бяха впуснали да се докоснат до магията на Коледа. За моя изненада имаше много български туристи. Въпреки почти минусовите температури, хиляди гости и жители на града се бяха събрали около 30-метрова декоративна елха със 70 000 лампички и още 200 000 празнични светлини по площада. Има изградена коледна сцена до самата елха, на която бе разположена открита въртележка и се представяха местен фолклор и групи. С всяка следваща минута хората на базара нарастваха.

Точно в средата на площада имаше голямо виенско колело, представящо невероятна гледка от най-високата си част. Магазинчета и сергии продаваха интересни сувенири и украшения. С напредването на вечерта затвориха за движение булеварда пред парламента и го превърнаха в пешеходна зона, в която тълпите от хора можеха да се разхождат спокойно.

Още с пристигането на базара се усеща коледният дух, а хората се тълпят, за да видят красивите къщички, примамливите лакомства и невероятната украса.

На базара може да намерите традиционна храна и напитки : кашкавали, сирене, пушен бекон, колбаси, традиционна торта с орехи, хляб с джинджифил, ябълков сок, горещо греяно вино, ракия. Порция сарми или карначета на базара струва 35 леи (14 лв.), такава е цената и на боба с джолан. 100 гр. пържени картофи излизат 8 леи (3,2 лв.), 100 гр. кисело зеле е 7 леи (2,8 лв.), 200 гр. мамалига излиза 7 леи (2,8 лв.), 100 гр. агнешка пастърма е 18 леи (7,2 лв.), 100 гр. свински ребра – 16 леи (6,4 лв.). Чаша греяно вино се продава за 10 леи (4 лв.), домашно приготвените меденки струват между 15 и 25 леи (6 и 11 лв.), козунакът се продава за 75 леи (30 лв.).

За малките туристи, в специално изградена сграда в средата на базара, има възможност за среща с Дядо Коледа, който идва от далечната Лапландия. Децата могат да пуснат своите писма в специалната кутия на Дядо Коледа. Също така всеки, който желае, може да се наслади и на всякакви сладки изкушения и топло какао.

На почти всяка сергия и атракция имаше опашка. Но за да опиташ от изкушенията определено си заслужава чакането. И ние по детски развалнувани се щурахме напред назад и попивахме от духа на Коледа.

Късно вечерта се отправихме към хотела. За удобство, бяхме избрали такъв с централно местоположение. Пътят към него минаваше през старата част на Букурещ и успяхме да видим красивите сгради по тъмно със всичките прекрасни светлини около тях. До този момент не си давах сметка защо Букурещ е наричан „малкият Париж“, но бях впечатлен и омагьосан от красивата архитектура.

В хотела се оказа, че имаме познати, които също са отседнали там и седнахме в лобито да се видим с тях. Впечатляващо е колко малък всъщност е светът и как на най-неподозираните места можеш да срещнеш познати лица!

След закуска се разходихме из стария град, за да видим отново красивите сгради, но този път – по светло. Така бързо и неусетно нашето малко приключение приключи. Отправихме се към България заредени с Коледно настроение и сърца пълни с вълшебства.