Посрещнах 2025-та със семейството и най-близките си приятели. На 30 декември рано сутринта, изпълнени с очакване, потеглихме към границата при Калотина. Въпреки засиления трафик и двучасовото чакане, не загубхме доброто си настроение.

Първата ни спирка бе град Ниш – третият по големина град в Сърбия и един от най-древните в региона.

Ниш е известен с богатата си история. Още от римско време градът е играл важна роля като стратегически център. Именно тук, в предградието Медиана, се е родил император Константин Велики – първият християнски император на Римската империя.Намира се в източната част на града, в близост до термални извори. Медиана е построена през 4-и век за лятна резиденция, която императорът посещавал в родния си град. На място ще видите оригинални мозайки и може да чуете интересната беседа на екскурзоводите.

Билет: 150 динара. Но ако имате повече време за разходка и си вземете общ билет за: Медиана, Челе кула, Археологическия музей и Концентрационния лагер, цената е 200 динара за всички (около 3 лева). Общ билет можете да си вземете от всяко едно от изброените места.

Една от най-емблематичните забележителности тук е Нишката крепост – изградена на брега на река Нишава, преживяла редица битки и етапи на реконструкция.

Разходихме се из крепостта, наслаждавайки се на спокойната атмосфера и красива гледка. Входът е свободен.Крепостта има четири големи порти – Стамбул, Белград, Видин и Великата порта. Докато се разхождате из крепостта, може да пийнте бира в някое от заведенията. Всяко лято крепостта става домакин на джаз фестивала „Нишвил“, а наесен – на музикалния фестивал „Нисомниа“, където ще чуете най-разнообразни стилове музика. От моста до крепостта ще видите едно от най-емблематичните заведения-лодка, Porto Nuovo, където можете да пиете коктейли на съвсем нормални цени (под 5 лв, за коктейл). Минахме и през местния пазар, където опитахме традиционни сръбски сладкиши и подправки. За почивка избрахме друго емблематично за града място – кафе „Трамвай“. Топлият аромат на кафе, съчетан с празничната украса на града, ни зареди с позитивна енергия за предстоящото пътуване.

След краткия престой в Ниш, поехме към Белград, столицата на Сърбия. Настанихме се в уютен хотел и решихме да използваме вечерта за кратка разходка до близкия мол. Вечеряхме в местен ресторант, където за първи път опитахме вкусни сръбски специалитети – плескавици, сръбска салата и топли питки. Сърдечността на обслужването и приятната атмосфера направиха първата ни вечер в Белград незабравима.

Сутринта започна със закуска, след която посетихме величествената църква „Свети Сава“. Това е една от най-големите православни църкви в света и  най-голяма на Балканите с височина над 70 m („Света София“ в Истанбул (височина с купола 56 m) и „Свети Александър Невски“ в София (висок 53 m) Куполът на църквата издига погледа към небето, а вътрешността е богато декорирана с мозайки и икони, които вдъхват чувство на благоговение.Църквата е изградена в неовизантийски стил, пряко повлиян от храма „Света София“ в Истанбул. Има 4 камбанарии, високи по 44 м. Височината с централния купол при върха е 70 м (без кръста), а площта на храма е с размери 91 × 81 m. Украсен е с 18 позлатени кръста.

Продължихме да изследваме Белград, разглеждайки ключови забележителности като Калемегданската крепост, която предлага спиращи дъха гледки към сливането на реките Сава и Дунав. „Калемегдан“ е турското наименование на Белградската крепост и едноименен парк в Белград. Под нея има километри подземни тунели, тайни коридори и катакомби, които обаче не са достъпни и са в голяма степен непроучени. Тя е едно от най-добрите места за панорамна гледка към сръбската столица. Входът за крепостта е свободен.

Разходката ни включваше и централната пешеходна улица „Кнез Михайлова“, където празничната украса създаваше истинска магия.

Обядвахме в известния ресторант „Два елена“, разположен в бохемския квартал Скадарлия – един от най-емблематичните квартали на Белград, известен като артистичното и бохемско сърце на града. Разположен в централната част на столицата, този калдъръмен квартал съчетава духа на миналото с оживената атмосфера на съвремието. Историята му датира от XIX век, когато в него започват да се заселват артисти, музиканти, писатели и поети, привлечени от спокойната атмосфера и близостта до културните центрове на Белград. Постепенно се превръща в място за вдъхновение и творчество, а таверните и кафенетата на квартала стават центрове за културен живот и дискусии. Оригиналният му дух се запазва и до днес – малките ресторанти, наречени „кафани“, са запазили автентичния си облик и предлагат традиционна сръбска кухня, музика на живо и уникална атмосфера, която пренася посетителите назад във времето. Скадарлия често е сравнявана с парижкия квартал Монмартър заради своя бохемски чар и артистичен дух. Скадарлия е известна с няколко легендарни кафани, сред които се отличават „Два елена“, „Три шешира“ и „Златният бокал“. Тези заведения са предпочитано място както за местните жители, така и за туристите. В тях може да се опитат традиционни сръбски специалитети като плескавица, каймак, ракия и сръбска салата, докато музиканти изпълняват на живо местна народна музика. Кварталът също така е сцена на различни културни събития, включително улични фестивали, изложби и музикални изпълнения.  Посещението на Скадарлия е задължително за всеки, който иска да усети истинския дух на Белград – топъл, гостоприемен и винаги оживен.

Вечерта се върнахме в хотела, където ни очакваше голямо новогодишно тържество. Организацията беше впечатляваща – над 800 души от различни националности, празнично декорирани ресторанти, богати бюфети и музика на живо. Съставът от музиканти и певци не спря да изпълнява популярни сръбски песни от 20:00 часа до 3:00 сутринта, създавайки истинско веселие.

В 23:00 часа (сръбско време) отбелязахме българската Нова година с духова музика, а в полунощ празнувахме и сръбската с кръшно хоро „коло“. Атмосферата беше изпълнена с радост, смях и танци, а ние, българите, успяхме да впечатлим всички със своите танцови умения.

На 1 януари, след късна закуска, се отправихме към Сремски Карловци – малко градче, известно с винопроизводството си и богатата история. Посетихме местна винарска изба, където дегустирахме ароматни вина и си закупихме няколко бутилки за спомен. Разгледахме и бароковата катедрала „Свети Никола“ – един от главните храмове на Сръбската православна църква. Категоризиран е като културна ценност с изключително значение.

Продължихме към Нови Сад, град с уникален дух и архитектура. За съжаление, повечето места бяха затворени, но това не ни попречи да се насладим на празната тишина на града. Вечерта се върнахме в Белград, за да се подготвим за последния ден от пътуването си.

На 2 януари сутринта направихме финална разходка из Белград. Посетихме Калемегдан още веднъж, наслаждавайки се на гледката към реките и хапнахме вкусни торти в уютна сладкарница. Следобед поехме обратно към България, където ни очакваше тричасово чакане на границата.

Пътуването до Сърбия за Нова година се превърна в едно от най-емоционалните и запомнящи се преживявания. Сръбската гостоприемност, вкусната кухня и богатата култура направиха празника ни специален. Белград, със своята смесица от модерност и традиция, остави траен отпечатък в сърцата ни, а топлината на хората ни напомни защо пътуването е най-добрият начин да се срещнем с нови култури и да създадем красиви спомени.