Всеки пътешественик познава онова усещане,смесица от вълнение, любопитство и очакване, когато се отправя към ново приключение. Така се чувствахме и ние.
Пътешествието, за което ще ви разкажа днес, беше дългоочаквано. Отправихме се към сърцето на Трансилвания – място, обвито в митове и легенди. С всеки километър, който изминавахме, чувството на вълнение нарастваше. Планините, които се издигаха пред нас, сякаш криеха неразказани истории, а уютните градчета на Трансилвания ни посрещаха с гостоприемство и очарование. Ние не просто тръгвахме на екскурзия. Това беше пътуване към миналото, към мистериозните легенди за Влад Цепеш, мистерията на замъка Бран, величието на румънските крале и кралския дворец Пелеш, обвити в природа, спираща дъха.
Очакваха ни четири дни на откривателство и ние бяхме готови за всяка изненада, която този магичен регион имаше да ни предложи. Румъния е страна, която ще ви предложи красиви пейзажи, богата история и мистични замъци. Преди да се потопим в света на замъците, имахме малко време и решихме да го прекараме в музея на румънското село. Ще ви разкажа как протече нашето пътуване – с детайли за маршрутите, храната, чакането по опашки и някои незабравими случки.
Пътуването ни започна с полет до Букурещ и продължи с тричасов път с кола до Брашов. Пристигнахме в ранния следобед и се настанихме в малък бутиков хотел, в сърцето на Стария град, с прекрасен изглед към планината и старите крепостни стени на града.
След като се освежихме, започнахме разходката си от Площадът на Съвета (Piața Sfatului) – историческото сърце на Брашов. Времето беше чудесно и площада беше оживен с хора, улични артисти и туристи. Разгледахме Черната църква, най-голямата готическа катедрала в Източна Европа, където опашката беше сравнително кратка – около 10 минути чакане.
За вечеря избрахме традиционен ресторант в центъра, наречен „La Ceaun“. Там опитахме класически румънски ястия – сармале (пълнени зелеви листа с месо и ориз) и мамалига, поднесена със сирене и сметана. Храната беше изключително вкусна и порциите бяха щедри, а атмосферата – уютна и приятна.
Докато се разхождахме из малките улички на Стария град след вечеря, попаднахме на уличен музикант, който свиреше на акордеон. Започнахме да танцуваме спонтанно и скоро около нас се събра малка тълпа от хора, които също се включиха. Музиката, светлините на града и доброто настроение направиха този момент наистина специален.
След закуска в хотела се отправихме към замъка Бран, известен още като „Замъка на Дракула“. Пътуването от Брашов до Бран отне около 45 минути. Когато пристигнахме, ни посрещна дълга опашка от туристи, но благодарение на предварителната резервация чакахме само около 20 минути.
Замъкът Бран е впечатляващ с готическата си архитектура и интригуващата история. Голяма средновековна крепост, построена между 1377 г. и 1382 г. върху скала, висока 60 м. Изграждането на двете отбранителни кули е завършено през 1622-1625г. Построен е на върха на една скала и има форма на трапец. Служил е като стратегическа крепостна отбрана на четири нива. Тези нива се свързват посредством стълби. Вътре в тайнствен лабиринт се преплитат коридори и зали. Във вътрешния двор на замъка има кладенец, който няма как да не привлече внимание. Според легендата кладенецът води до подземие.
Докато се разхождахме из тесните коридори и зали, не можехме да не усетим онзи лек хлад на мистерия, който е вплетен в легендите за Влад Цепеш. Спуснахме се и по тайното стълбище, което свързва две от основните зали на замъка – един от най-вълнуващите моменти!
Около замъка има малък базар, на който спряхме да разгледаме сувенири и местни продукти. Купихме си домашно направени сирена и ликьори. За обяд седнахме в местен ресторант и пробвахме “папанаши” – традиционен румънски десерт, подобен на понички, гарнирани с конфитюр и сметана. Изключително вкусно и засищащо!
Докато се разхождахме около замъка, попаднахме на група туристи, които се опитваха да снимат прилепи в малка пещера. Един от тях се изплаши толкова много, че изпусна камерата си. Всички се засмяхме на ситуацията, а човекът реши да продължи със снимките от безопасно разстояние.
На третия ден се отправихме към Синая, планинският курорт, известен с двореца Пелеш. Пътуването от Бран до Синая отне около час и половина. Когато пристигнахме, времето беше идеално за разходки – слънчево и прохладно. Входът за двореца беше добре организиран, с билети на определени часове, така че не се наложи да чакаме дълго.
Дворецът Пелеш наистина ни остави без думи. Всяка зала е истински шедьовър с изящни детайли и мебелировка. Най-забележителна беше оръжейната зала с огромната си колекция от исторически оръжия и брони. Времето, което прекарахме в двореца, мина неусетно.
След като разгледахме двореца, се отправихме към близък ресторант в планините, наречен „Cabana Schiorilor“. Там опитахме вкусна супа от агнешко и планинска пастърма. Гледката към планините от ресторанта беше впечатляваща и ни даде усещане за спокойствие и хармония.
Последният ден решихме да го посветим на разходки в природата. Сутринта посетихме Манастир Синая, красиво разположен сред гората и важно духовно място за Румъния. В него беше тихо и спокойно, идеално за малко медитация и време за размисъл.
След това направихме кратка разходка по една от пътеките около Синая. Насладихме се на чистия въздух и прекрасните гледки към Карпатите. Времето прекарано сред природата беше прекрасно завършване на нашето приключение.
Преди да се отправим към Букурещ за полета обратно, седнахме за последен обяд в ресторант с гледка към планината. Спомняхме си всички вълнуващи моменти от пътуването и планувахме бъдещи приключения.
След четири дни, изпълнени с невероятни преживявания и запомнящи се моменти, нашето румънско приключение стигна до своя край. Оставихме зад себе си мистичните замъци на Трансилвания, величествените дворци и красивите планински пейзажи на Карпатите. Всяка стъпка ни разкриваше част от богатата история и култура на тази земя – от легендите за граф Дракула, до кралските разкошни резиденции, където времето сякаш беше спряло.
Но най-ценното от това пътуване бяха не само местата, които посетихме, а и спомените, които създадохме – смехът, който споделихме, и магията на преживяното. Румъния ни показа своите най-добри страни и ни остави с усещането, че искаме да се върнем отново – за да открием още повече от нейните скрити съкровища.
Трансилвания ни подари нещо много повече от една обикновена екскурзия. Тя ни подари спомени и истории, които ще разказваме дълго след завръщането си.