Днес ще ви върна назад във времето и ще ви разкажа за първото ми по-далечно пътуване след ограниченията на пандемията.
Дестинацията е Южна Италия. Който някога е бил в тази красива южна страна, ще разбере защо избрах именно нея. А тези от вас, които още не са я посетили, им пожелавам да си подарят това изживяване!
Първата стъпка от нашето приключение започна в Бари, който е добре свързан с директни полети от и до София, и е важен транспортен възел в Южна Италия. Полетът от София до Бари трае около час и половина. Летището се намира на около 11 км от центъра на града и има няколко опции за придвижване от него. Ние избрахме тази с влак. Придвижихме се за около половин час.
За разнообразие този път ни предстоеше настаняване в жилище от мрежата на платформата Airbnb, което избрахме да бъде на пешеходно разстояние от централна жп гара. Нашият хазяин се оказа много любезен домакин, владеещ отлично английски език. Даде ни ценни съвети относно различните опции за транспорт до избраните дестинации. Препоръча ни и събитие, посветено на корейската култура – с вход свободен в крепостта на града, което ние с радост посетихме.
Град Бари е столицата на регион Пулия. Оживен град с население от над 300 хиляди души, транспортен, икономически и университетски център. Град с изключителна красота и историческо богатство.
Първата ни задача беше да намерим оживените улици в централната част на града. Като във всеки град именно там са множеството заведения, кафета, бутици и магазини. Това, което все пак напомняше, че сме в Италия бяха фасадите на сградите – красиви, със саксии цветя, фигури и неизменните балкони. След кратка разходка се сетихме, че ни беше препоръчано място за фокачи в стария град на Бари. Успяхме да намерим адреса бързо, но фокачите оставиха в нас смесени чувства. Бяха със зехтин, маслини и домати. С тънка коричка отдолу от изпичането във фурната, добре бухнали. Но в същото време малко мазни. Така или иначе във всеки италиански град фокачата е различна.
Старият град е лабиринт от улички. По време на краткия ни престой в града, щяхме да се върнем няколко пъти в стария град на Бари и определено атмосферата денем е една, а вечер се променя. На няколко места привечер се появяват сергии, на които жени продават или дори приготвят на място типичната за града паста, с формата на малки мидени черупки. На други места пък се появяват сергии за евтина улична храна, подобна на нашите понички. В същото време вечер заведенията се оживяват с клиенти, а магазините за сувенири привличат туристите и гостите на града. В стария град се намира и църквата “Св.Николай”, в която се пазят мощите на светеца. Величествената архитектура и изумителните детайли ме оставиха без дъх. След това се отправихме към катедралата „Сан Сабино“, друг шедьовър на романската архитектура.
В периферията на стария град е също така и крепостта на Бари. Същата крепост, в която се провеждаше събитието, препоръчано от нашия хазяин и благодарение на което успяхме да влезем и да разгледаме без такса вход. До късно през нощта прекарахме в разходка по крайбрежната алея Лунгомаре, наслаждавайки се на свежия морски въздух и невероятния изглед към Адриатическо море. Вечерята беше незабравима – прясна паста с морски дарове в малък ресторант, където готвачът сам идва да попита дали всичко е наред. Италианското гостоприемство е несравнимо.
Бари е известен със своята вкусна кухня и богат избор от ресторанти и пицарии, които предлагат традиционни италиански ястия. Ето някои от най-добрите места, където можете да се насладите на вкусна храна в Бари:
– Pizzeria di Cosimo (Via Giandomenico Petroni, 15) Това е една от най-известните пицарии в Бари, предлагаща автентична неаполитанска пица с хрупкаво тесто и пресни съставки. Мястото е популярно както сред местните жители, така и сред туристите.
– Pizzeria Enzo e Ciro (Via Putignani, 15) Тази пицария е известна с големите си порции и разнообразие от пици. Тук можете да опитате класически италиански пици, както и някои по-иновативни варианти.
– Pizzeria Il Quadrifoglio ( Via Buccari, 22) предлага широка гама от пици, приготвени с висококачествени съставки. Атмосферата е приятна и уютна, което прави мястото идеално за вечеря с приятели или семейство.
– La Uascezze (Via Niccolò Piccinni, 81) Този ресторант предлага типични апулийски ястия, включително разнообразие от анти пасти, пасти и месни ястия. Интериорът е уютен и традиционен, а обслужването е отлично.
– Osteria delle Travi (Str. Annunziata, 6) Osteria delle Travi е разположен в стария град и предлага автентична местна кухня. Менюто включва разнообразие от ястия, приготвени с пресни местни съставки.
– Ristorante Biancofiore (Corso Vittorio Emanuele II, 13) е известен със своята изискана кухня и елегантна атмосфера. Ресторантът предлага богато меню, включващо рибни и морски специалитети, както и отлична винена листа.
– Pasticceria Martinucci (Via Sparano da Bari, 79) Това е една от най-добрите сладкарници в Бари, предлагаща голямо разнообразие от италиански сладкиши и десерти, включително каноли, пастичоти и тирамису.
Тези заведения са само част от многото отлични места за хранене в Бари. Независимо дали търсите автентична пица, изискана вечеря или просто вкусна закуска, Бари има какво да предложи за всеки вкус.
На следващия ден ни очакваше пътуване с влак до Матера – един от най-необичайните и впечатляващи градове в света. Пътуването беше около час и половина, но гледките през прозореца на влака не ми позволиха да усетя времето.Пътуването с влак от Бари до Матера е сравнително лесно и удобно, благодарение на железопътната линия, управлявана от Ferrovie Appulo Lucane (FAL). Ето някои подробности за това пътуване:
– Влаковете за Матера тръгват от гара Бари Централе (Bari Centrale), която е основната железопътна станция в града. Влаковете пристигат в Матера Суда (Matera Sud) или Матера Централе (Matera Centrale), в зависимост от конкретния влак.
– Пътуването обикновено трае между 1 час и 30 минути до 2 часа, в зависимост от конкретния влак и спирките по маршрута.
– Влаковете между Бари и Матера се движат на сравнително чести интервали през деня, с няколко влака на ден, особено в работните дни. Въпреки това, е препоръчително да проверите актуалното разписание предварително, тъй като честотата може да варира в зависимост от сезона и деня от седмицата.
– Билетите могат да бъдат закупени директно на гарата в Бари, от автоматите за билети или на касите. Освен това, билети могат да се купят и онлайн чрез официалния сайт на Ferrovie Appulo Lucane. Цените на билетите варират, но обикновено са достъпни и разумни.
– Влаковете по този маршрут са обикновено регионални и не предлагат луксозни удобства, но са чисти и удобни за краткото пътуване. Няма резервация на места, така че е препоръчително да се качите по-рано, за да си осигурите място.
Препоръчително е да проверите разписанието и да купите билети предварително, особено ако пътувате в натоварени периоди. Уверете се, че пристигате на гарата поне 15-20 минути преди отпътуването на влака, за да имате достатъчно време за намиране на правилния перон и влак. Влаковете разполагат с отделения за багаж, но се уверете, че носите всичко необходимо със себе си, тъй като пътуването не е дълго. Пътуването с влак от Бари до Матера е чудесен начин да се насладите на красивите пейзажи на Южна Италия и да достигнете до този уникален и исторически град с минимални усилия.
Пристигайки в Матера, бяхме посрещнати от магичната атмосфера на този древен град, изсечен в скалите. Матера е известна с „саси“ – старите пещерни жилища, които се намират в целия град. Матера беше Европейска столица на културата заедно с Пловдив през 2019 година. Първата ни спирка беше Музеят на селото, в когото видяхме как хората са живели в тези пещери преди стотици години. След това се отправихме към катедралата на Матера, от която се открива спираща дъха гледка към цялата долина. Привечер се насладихме на залеза над града – златистите лъчи озаряваха каменните фасади и придаваха на града магичен облик. Вечерта приключи с традиционна италианска вечеря в местен ресторант. Вкусихме пълнена паста и червено вино от региона на Базиликата. Гостоприемството на местните хора и вкусната храна направиха деня ми незабравим. Късно вечерта се върнахме с влака в Бари. Отдадохме се на заслужена почивка и се подготвяхме психически за още по вълнуващото място, което ни предстоеше на следващия ден.
На третия ден от нашето пътуване се отправихме с автобус към Алберобело, малък град, който сякаш е излязъл от приказка. Пътуването отне около час и половина и ми предостави възможност да се насладя на красивите пейзажи на Пулия. Пътуването от Бари до Алберобело с автобус е удобен начин да достигнете до този очарователен град, известен със своите уникални трули.
Ето някои подробности за това пътуване:
– Основният оператор, който обслужва маршрута Бари – Алберобело, е автобусната компания „Ferrovie del Sud Est“ (FSE). Те предлагат редовни автобусни линии, свързващи двата града. В Бари автобусите обикновено тръгват от централната автогара, която се намира близо до железопътната гара Бари Централе (Bari Centrale). Автобусната спирка често е в непосредствена близост до железопътната гара, което улеснява пътниците. В Алберобело автобусите спират на основната автогара в града, която се намира на пешеходно разстояние от централните части на града и туристическите атракции.
– Пътуването с автобус от Бари до Алберобело обикновено трае около 1 час и 30 минути до 2 часа, в зависимост от трафика и конкретния маршрут. Автобусите между Бари и Алберобело се движат на сравнително чести интервали през деня. Въпреки това, е важно да проверите актуалното разписание предварително, тъй като честотата може да варира в зависимост от сезона и деня от седмицата.
– Билетите могат да бъдат закупени на автогарата в Бари, от автоматите за билети или на касите. Освен това, билети могат да се купят и онлайн чрез сайта на „Ferrovie del Sud Est“. Цените на билетите са достъпни и разумни. Проверете разписанието на автобусите предварително и планирайте своето пътуване, като имате предвид времето на пристигане и заминаване. Уверете се, че сте на автобусната спирка поне 15-20 минути преди отпътуването на автобуса, за да имате достатъчно време да се ориентирате и намерите правилния автобус.
Пътуването с автобус от Бари до Алберобело е удобно и икономично, предоставяйки ви възможност да се насладите на красивите пейзажи на Пулия, докато пътувате към този уникален град с трули.
Алберобело е известен със своите „трули“ – уникални кръгли каменни къщи с конусовидни покриви, които имат дълбоки корени в историята и културата на региона Пулия в Южна Италия.Разхождайки се из града, се почувствах като в друг свят. Уличките бяха обсипани с трули, всяка със своя уникална шарка и декорация. Посетих “Музея на трулите”, където научих за историята и значението на тези уникални постройки. Те представляват не само забележителна архитектурна особеност, но и символ на местната традиция и култура.
Произходът на трулите може да се проследи до праисторически времена, като най-старите подобни структури са открити в региона още от бронзовата епоха. Въпреки че са били използвани и по-рано, настоящите трули в Алберобело са основно от XVII и XVIII век. Те са построени от селяните, които използвали наличния варовик за изграждането на тези уникални домове. Трулите са строени без използването на хоросан, което позволява бързото им разглобяване. Тази особеност е свързана със законодателството на кралство Неапол, което налагало високи данъци върху новите сгради. Местните лордове (особено графовете на Конверсано) насърчавали селяните да строят трули, които можели лесно да бъдат демонтирани преди данъчните инспекции.
През 1797 г. жителите на Алберобело получили правото да се заселят трайно и да строят постоянни сгради, след като крал Фердинанд IV признава селището за град. Трулите са изградени от местен варовик, добиван от околностите. Стените са дебели, за да осигурят изолация през лятото и зимата. Конусовидният покрив е построен със сухи камъни и е съставен от два слоя: вътрешен слой за структурна стабилност и външен слой от плоски каменни плочи за водонепропускливост. На върха на покрива често има декоративен елемент, който може да има религиозно или защитно значение. На покривите на много трули са нарисувани бели символи, които включват кръстове, звезди, сърца и други знаци. Те имат религиозно, магическо или защитно значение, предпазвайки дома и неговите обитатели.
През 1996 г. трулите в Алберобело са включени в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, признавайки тяхната уникалност и историческа стойност. Днес трулите привличат хиляди туристи от цял свят, които идват да видят тези уникални домове и да се запознаят с историята и културата на региона. Много от трулите са превърнати в музеи, магазини, ресторанти и дори хотели. Въпреки че много от трулите вече не се използват като основни жилища, някои местни жители продължават да живеят в тях, поддържайки жива тази уникална архитектурна традиция. Трулите в Алберобело представляват изключителен пример за архитектурна адаптация към местните условия и исторически контекст, съчетани с богатата културна традиция на региона Пулия. Те не само привличат туристи, но и служат като символ на устойчивост и креативност на местното население през вековете.
Обядвахме в малко кафене, където опитахме местни специалитети като „фокача“ и „бурата“. Следобедът прекарахме в разглеждане на занаятчийските магазини, където местни майстори продаваха своите ръчно изработени изделия.
След този вълнуващ ден беше време да се връщаме в Бари. Като стигнахме на мястото за автобуса установихме, че има много народ чакащи същия автобус. Малко се притеснихме, че няма да успеем да се качим, но за щастие успяхме. Върнахме се в Бари и посетихме вече превърнала се в наша любима пицария. След това се разходихме отново по крайбрежната алея и стана време за релакс.
Последният ден от пътешествието ни отведе в Полиняно а Маре – едно от най-живописните места, които някога съм виждал. Пътуването с влак отне около час, а пристигането в града беше като да влезеш в картина. Пътуването с влак от Бари до Полиняно а Маре е лесен и удобен начин да достигнете до това живописно крайбрежно градче. Ето подробностите за това пътуване: Влаковете за Полиняно а Маре тръгват отново от добре познатата ни вече гара Бари Централе (Bari Centrale). Влаковете пристигат на гара Полиняно а Маре (Polignano a Mare), която е разположена в центъра на града и е на пешеходно разстояние от основните атракции. Полиняно а Маре е разположен на скала, високо над Адриатическо море, и предлага спиращи дъха гледки. Първата ни спирка беше известният плаж Лама Монакиле – малка пясъчна ивица, заобиколена от високи скали. Водата беше кристално чиста. Полиняно а Маре е известен и с морските си пещери, които могат да бъдат посетени с лодка. Най-известната пещера е Гротта Палацезе, която дори има ресторант, разположен вътре в пещерата.
След това се разходихме из стария град, където тесни улички ни водеха до малки площади и уютни кафенета. Завършихме деня с разходка по крайбрежната алея, наслаждавайки се на звуците на вълните и мириса на морето. Полиняно а Маре е място, което оставя трайни спомени и желание да се върнеш отново. Южна Италия предлага богатство от исторически и културни забележителности, а Бари, Алберобело, Матера и Полиняно а Маре са сред най-забележителните места в региона Пулия. Тези четири града предлагат уникално съчетание от история, култура и природни красоти, което ги прави задължителни за посещение при всяко пътуване до Южна Италия.
Разбира се, има още много любопитни и интересни факти за тези градове в Южна Италия.
Ето допълнителна информация, която може да ви заинтригува:
– Операта в Бари е една от най-големите и важни оперни театри в Италия. Построена е през 1903 г. и въпреки пожар през 1991 г., е напълно възстановена и отново отворена през 2009 г. Днес тя предлага богата програма от оперни и балетни представления. Международен панаир на Бари (Fiera del Levante) Това е едно от най-големите и важни търговски изложения в Средиземноморието, което се провежда ежегодно през септември. Панаирът събира изложители и посетители от цял свят, предлагайки продукти и технологии от различни индустрии.
– Фестивал на светиите: Алберобело празнува ежегоден фестивал в чест на своите покровители Свети Козма и Дамян. Фестивалът се провежда в края на септември и включва религиозни процесии, музика, танци и фойерверки.
– Матера е дом на множество подземни църкви и манастири, изсечени в скалите. Една от най-известните е църквата Сан Пиетро Баризано, която датира от XII век и е известна със своите фрески.
– Полиняно а Маре е родното място на известния италиански певец Доменико Модуньо, който изпълнява световно известната песен „Volare“. В града има статуя в негова чест, разположена на брега на морето.
– Пулия е един от най-големите производители на зехтин и вино в Италия. Регионът е известен със своите лозя и маслинови гори, и местните продукти са висококачествени и популярни по целия свят.
– Местната кухня е изключително разнообразна и включва специалитети като „ореките“ (малки пасти във формата на уши), „буррата“ (кремообразно сирене) и множество ястия с морски дарове. Пулия е известна с простите, но изключително вкусни ястия, базирани на пресни местни съставки.
– Регионът Пулия е дом на някои от най-красивите плажове в Италия, с кристално чиста вода и дълги пясъчни ивици. Места като Песколусе, известен като „Малдивите на Саленто“, са популярни туристически дестинации.
Тези допълнителни факти подчертават богатото културно и природно наследство на Южна Италия, което прави пътуването до Бари, Алберобело, Матера и Полиняно а Маре още по-вълнуващо и незабравимо.
Нашето пътешествие из Южна Италия беше истинско приключение, изпълнено с вълнуващи открития и незабравими моменти. От историческото очарование на Бари, през магическата атмосфера на Матера, приказните трули на Алберобело и спиращите дъха гледки на Полиняно а Маре – всяко място остави своя отпечатък в сърцето ни. Южна Италия е дестинация, която трябва да се посети поне веднъж в живота, и аз със сигурност ще се върна отново, за да открия още от нейните чудеса.
Тази сутрин с първото ми вълшебно кафенце се разходих из Южна Италия!
Много интересно!!!
Благодаря!🥰
Чудесен разказ за едно разнообразно, интензивно и вкусно пътуване.
Прекрасен пътепис, който ми даде много ценни насоки за предстоящото ни посещение в Бари, което е също за четири нощувки.
Много благодаря!